Stopień trudności: średni.
Długość: 14 km.
Wejście na wysokość: 576 m.
Trasa wycieczki: Bukovel – połonina Tomnatyk – góra Syniak (1665) – Bukovel.
Trasa o średnim stopniu trudności, biegnąca wzdłuż malowniczej rzeki Vilshynets, obejmuje wspinaczkę na szczyt góry Syniak (1665 m) i zwiedzanie wysokogórskiej łąki Tomnatyk. Podczas wspinaczki uczestnicy pokonują różne strefy wysokościowe – od lasów mieszanych po subalpejskie łąki i skaliste place typowe dla strefy wysokogórskiej.
Góra Syniak i przylegająca do niej część grzbietu należą do Gorganów Wschodnich, regionu fizyczno-geograficznego Karpat Ukraińskich, który charakteryzuje się stromymi zalesionymi zboczami, głębokimi dolinami, skalistymi piargami i grzbietami. Nazwa "Gorgany" pochodzi od huculskiego słowa „gorgany”, które oznacza duże kamienne piargi z fragmentami piaskowca, które pokrywają szczyty i zbocza w postaci grzbietów głazów. Te gorgańskie grzbiety są unikalnym zjawiskiem naturalnym powstałym w wyniku procesów wietrzenia i grawitacji.
Pod względem geologicznym Gorgany są częścią strefy fliszu karpackiego, która powstała w wyniku zderzenia euroazjatyckiej i afrykańskiej płyty tektonicznej w okresie formowania się gór alpejskich około 25-30 milionów lat temu. Tutejsze pasma zbudowane są z naprzemianległych piaskowców, łupków i mułowców, które pod wpływem wietrzenia i procesów lodowcowych utworzyły potężne kamienne grzbiety, typowe dla masywu Gorganów.
Połonina Tomnatyk to typowy krajobraz wschodnich Gorganów, który zachował swoje tradycyjne znaczenie gospodarcze. W ciepłej porze roku otwarte są tu letnie pastwiska, na których można zobaczyć pasterzy, stada owiec i skosztować bryndzy, budzu lub wurdy gotowanych według huculskich przepisów.
Flora na trasie reprezentowana jest przez krzewy borówki brusznicy, zarośla borówki brusznicy, zioła alpejskie i mchy. Na szczególną uwagę zasługuje salamandra karpacka, rzadki gatunek wymieniony w Czerwonej Księdze Ukrainy, który występuje w wilgotnych i zacienionych obszarach lasu po deszczach. Miejsca te są również domem dla różnych owadów, płazów i małych ssaków, dzięki czemu trasa jest interesująca dla miłośników przyrody i obserwatorów dzikiej przyrody.
Możliwość zobaczenia Bukovelu latem – jako aktywnego obszaru górskiego poza sezonem zimowym – dodaje atrakcyjności trasie. Po drodze można zobaczyć część infrastruktury turystycznej ośrodka wypoczynkowego: wyciągi narciarskie, odcinki szlaków i dróg górskich, które latem są wykorzystywane do jazdy na rowerze i trekkingu.
Początek: 08:00.
Dni tygodnia: codziennie (oprócz niedzieli).
Czas trwania: 6 godzin.
Cena: 1000 UAH.
Dla kogo przeznaczona jest ta trasa:
- Wycieczka przeznaczona jest dla osób w wieku od 8 do 70 lat.
- Odbywa się w małej grupie do 12 osób – dla wygody, bezpieczeństwa i indywidualnego podejścia.
- Zalecana jako pierwsze doświadczenie górskie dla uczestników o dobrej kondycji fizycznej lub jako drugie wejście dla początkujących, którzy mają już podstawowe doświadczenie.
- Dla początkujących trasa może być trudna ze względu na ukształtowanie terenu, wysokość wspinania i czas przejścia.
Cena obejmuje:
- Transfer: Bukovel – początek szlaku turystycznego – Bukovel.
- Towarzyszenie przewodnika górskiego.
Rezerwacja:
Jeśli chcesz dołączyć do wycieczki, zarezerwuj miejsce na kilka dni przed wybraną datą wycieczki. Aby dokonać rezerwacji, wyślij następujące informacje do kierownika centrum turystycznego w aplikacji Telegram, WhatsApp lub Viber:
- nazwę wycieczki;
- datę wycieczki;
- nazwiska, imiona i pełną datę urodzenia każdego uczestnika;
- hotel zakwaterowania.
W odpowiedzi kierownik centrum turystycznego prześle potwierdzenie i fakturę do zapłaty. Po dokonaniu płatności otrzymasz list informacyjny ze szczegółowym harmonogramem podróży, godziną i miejscem spotkania w dniu wycieczki.
Trasa na strava.ua
Śledzenie trasy w Google Maps
Śledzenie trasy GPX (kliknij "Zapisz link jako...")
Przykładowe oznaczanie trasy